Henwick Lane over Dickerson CR
Fair Condition35 years old250 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 36 T 45 N R 13 W |
| Carries | Henwick Lane |
| Crosses | Dickerson CR |
| Coordinates | 38.60292, -92.29717 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 89.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14186 |