Scott Station RD over Grays CR
Good Condition35 years old90 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 29 T 45 N R 12 W |
| Carries | Scott Station RD |
| Crosses | Grays CR |
| Coordinates | 38.61436, -92.27238 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 85.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14021 |