190th ST over Holt CR
Fair Condition58 years old132 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 2 T 53 N R 31 W |
| Carries | 190th ST |
| Crosses | Holt CR |
| Coordinates | 39.43742, -94.34799 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 184.1 ft (56.1 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 443.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 132 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14093 |