Is 35 S over Holt CR
Good Condition61 years old16,454 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 11 T 53 N R 31 W |
| Carries | Is 35 S |
| Crosses | Holt CR |
| Coordinates | 39.41256, -94.34830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 653.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,454 (2024) |
| Truck Traffic | 48% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1101 |