Lancaster RD over Br New Hope CR
Fair Condition76 years old236 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 2 T 53 N R 31 W |
| Carries | Lancaster RD |
| Crosses | Br New Hope CR |
| Coordinates | 39.42810, -94.36046 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 46.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 236 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14075 |