327th ST over Br Of Coon CR
Good Condition98 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Daviess |
| Location | S 11 T 61 N R 26 W |
| Carries | 327th ST |
| Crosses | Br Of Coon CR |
| Coordinates | 40.09468, -93.78739 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.7 ft (11.8 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 70.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 14132 |