E 400 ST over Trib Of Tombstone
Fair Condition36 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 27 T 62 N R 26 W |
| Carries | E 400 ST |
| Crosses | Trib Of Tombstone |
| Coordinates | 40.13315, -93.80551 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 50.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25194 |