320th ST over Tombstone CR
Poor Condition97 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Daviess |
| Location | S 34 T 62 N R 26 W |
| Carries | 320th ST |
| Crosses | Tombstone CR |
| Coordinates | 40.12787, -93.80179 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 54.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 13928 |