County RD 248 over Buffalo CR
Good Condition27 years old45 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 33 T 54 N R 1 W |
| Carries | County RD 248 |
| Crosses | Buffalo CR |
| Coordinates | 39.41046, -91.02326 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 421.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 14210 |