County RD 245 over Lit Calumet CR
Good Condition26 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 2 T 53 N R 1 W |
| Carries | County RD 245 |
| Crosses | Lit Calumet CR |
| Coordinates | 39.38731, -90.97939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 204.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16348 |