Edgar RD S over Is 44 Bnsf Rr
Fair Condition57 years old5,627 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 4 T 44 N R 6 E |
| Carries | Edgar RD S |
| Crosses | Is 44 Bnsf Rr |
| Coordinates | 38.58533, -90.34539 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 359.9 ft (109.7 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 1261.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,627 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1426 |