Murdoch AVE E over Is 44
Fair Condition57 years old12,634 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 34 T 45 N R 6 E |
| Carries | Murdoch AVE E |
| Crosses | Is 44 |
| Coordinates | 38.59164, -90.33548 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Area | 1050.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,634 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1427 |