Is 44 W over Cst Laclede Station RD
Fair Condition57 years old43,734 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 34 T 45 N R 6 E |
| Carries | Is 44 W |
| Crosses | Cst Laclede Station RD |
| Coordinates | 38.59380, -90.33228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 189.0 ft (57.6 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 1198.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,734 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1429 |