Shrewsbury AVE S over Is 44 Rp Is44w To Shrew
Fair Condition57 years old16,095 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 34 T 45 N R 6 E |
| Carries | Shrewsbury AVE S |
| Crosses | Is 44 Rp Is44w To Shrew |
| Coordinates | 38.59495, -90.32651 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 243.1 ft (74.1 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 70.2 ft (21.4 m) |
| Deck Area | 1585.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,095 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1430 |