Boynton RD E over E Locust CR
Poor Condition60 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Sullivan |
| Location | S 1 T 63 N R 20 W |
| Carries | Boynton RD E |
| Crosses | E Locust CR |
| Coordinates | 40.28389, -93.08815 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.9 ft (71.3 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 620.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1646 |