SH 87/stone County over So Sylamore Creek
Fair Condition42 years old330 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Stone |
| Location | 3.4 Mi SE Of SH 14 |
| Carries | SH 87/stone County |
| Crosses | So Sylamore Creek |
| Coordinates | 35.93039, -92.16075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 252.0 ft (76.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 721.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006000 |