Day Use Spur Road over N Sylamore CR
Fair Condition53 years old50 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Stone |
| Location | No Data Entered |
| Carries | Day Use Spur Road |
| Crosses | N Sylamore CR |
| Coordinates | 35.96906, -92.17160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 418.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 081001000003051 |