Campground Entranc over N Sylamore CR
Fair Condition53 years old50 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Stone |
| Location | No Data Entered |
| Carries | Campground Entranc |
| Crosses | N Sylamore CR |
| Coordinates | 35.97012, -92.17104 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 221.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 081001000003050 |