Tanner Bridge RD over Hazel Br
Good Condition37 years old55 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cole |
| Location | S 14 T 43 N R 12 W |
| Carries | Tanner Bridge RD |
| Crosses | Hazel Br |
| Coordinates | 38.47857, -92.22354 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 76.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16347 |