County RD 234 over Calumet CR
Fair Condition40 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 24 T 53 N R 1 W |
| Carries | County RD 234 |
| Crosses | Calumet CR |
| Coordinates | 39.35119, -90.94997 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 249.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16509 |