County RD 245 over Branch
Poor Condition71 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pike |
| Location | S 11 T 53 N R 1 W |
| Carries | County RD 245 |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 39.38050, -90.97825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 51.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16352 |