SH 133-01 Lm 3.47 over Big Brushy Creek
Fair Condition22 years old4,200 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Ashley |
| Location | 1.1 Mi N SH 52-crossett |
| Carries | SH 133-01 Lm 3.47 |
| Crosses | Big Brushy Creek |
| Coordinates | 33.18145, -91.94095 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 555.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,200 (2018) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006943 |