CR 12/hancock RD over Big Brushy Creek
Fair Condition29 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Ashley |
| Location | 2.8 Mi N US 82-crossett |
| Carries | CR 12/hancock RD |
| Crosses | Big Brushy Creek |
| Coordinates | 33.17417, -91.98556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 137.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021903 |