CR 12/hancock Road over Big Brushy Creek
Fair Condition29 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Ashley |
| Location | 2.7 Mi N US 82-crossett |
| Carries | CR 12/hancock Road |
| Crosses | Big Brushy Creek |
| Coordinates | 33.17273, -91.98536 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 111.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000021902 |