5576 over Br Of Shaw CR
Fair Condition35 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 24 T 39 N R 30 W |
| Carries | 5576 |
| Crosses | Br Of Shaw CR |
| Coordinates | 38.13598, -94.16723 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 54.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25002 |