5576 over Camp Br
Fair Condition45 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 20 T 39 N R 29 W |
| Carries | 5576 |
| Crosses | Camp Br |
| Coordinates | 38.13497, -94.13157 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 71.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25006 |