7586 over Shaw CR
Fair Condition36 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 31 T 39 N R 29 W |
| Carries | 7586 |
| Crosses | Shaw CR |
| Coordinates | 38.10653, -94.15580 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 56.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25108 |