W 385 ST over Wolf Den Br
Fair Condition97 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 19 T 62 N R 29 W |
| Carries | W 385 ST |
| Crosses | Wolf Den Br |
| Coordinates | 40.15669, -94.20776 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 42.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25021 |