S Linebarger RD over Trib Mid Indian CR
Good Condition86 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Newton |
| Location | S 7 T 24 N R 29 W |
| Carries | S Linebarger RD |
| Crosses | Trib Mid Indian CR |
| Coordinates | 36.80723, -94.09327 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 51.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25099 |