Black Cat RD over Turkey CR
Good Condition34 years old500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 30 T 28 N R 33 W |
| Carries | Black Cat RD |
| Crosses | Turkey CR |
| Coordinates | 37.11872, -94.56716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 182.1 ft (55.5 m) |
| Max Span | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 449.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25112 |