E 380 ST over Br Of Sugar CR
Fair Condition96 years old10 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 13 T 62 N R 26 W |
| Carries | E 380 ST |
| Crosses | Br Of Sugar CR |
| Coordinates | 40.16200, -93.78071 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 31.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25115 |