E 333 AVE over Trib Of Sugar CR
Poor Condition34 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 22 T 62 N R 26 W |
| Carries | E 333 AVE |
| Crosses | Trib Of Sugar CR |
| Coordinates | 40.15488, -93.80432 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 43.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25122 |