E 380 ST over Sugar CR
Poor Condition46 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 22 T 62 N R 26 W |
| Carries | E 380 ST |
| Crosses | Sugar CR |
| Coordinates | 40.16209, -93.80163 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 112.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25100 |