10006 over Muddy CR
Fair Condition101 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 13 T 38 N R 31 W |
| Carries | 10006 |
| Crosses | Muddy CR |
| Coordinates | 38.07529, -94.29115 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 172.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 25158 |