County RD 1090 over Center CR
Good Condition35 years old500 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lawrence |
| Location | S 8 T 26 N R 27 W |
| Carries | County RD 1090 |
| Crosses | Center CR |
| Coordinates | 36.97841, -93.89895 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 256.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25197 |