County RD 1100 over Center CR
Good Condition34 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lawrence |
| Location | S 15 T 26 N R 27 W |
| Carries | County RD 1100 |
| Crosses | Center CR |
| Coordinates | 36.96102, -93.88141 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 42.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 25204 |