Mo 350 W over Is 435
Fair Condition25 years old10,363 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 36 T 49 N R 33 W |
| Carries | Mo 350 W |
| Crosses | Is 435 |
| Coordinates | 39.02128, -94.50082 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 589.9 ft (179.8 m) |
| Max Span | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 2229.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,363 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29155 |