Mo 350 E over Is 435
Fair Condition25 years old28,665 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 36 T 49 N R 33 W |
| Carries | Mo 350 E |
| Crosses | Is 435 |
| Coordinates | 39.02054, -94.50115 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 642.1 ft (195.7 m) |
| Max Span | 250.0 ft (76.2 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 2426.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,665 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29156 |