Mo 15 S over Clear CR
Good Condition24 years old1,120 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Shelby |
| Location | S 9 T 56 N R 10 W |
| Carries | Mo 15 S |
| Crosses | Clear CR |
| Coordinates | 39.66962, -92.03514 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 414.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,120 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29189 |