Mo 15 S over US 36
Good Condition24 years old3,905 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Shelby |
| Location | S 32 T 57 N R 10 W |
| Carries | Mo 15 S |
| Crosses | US 36 |
| Coordinates | 39.69788, -92.03890 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 339.9 ft (103.6 m) |
| Max Span | 143.7 ft (43.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1326.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,905 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29333 |