US 36 E over Brush CR
Fair Condition19 years old7,990 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Shelby |
| Location | S 33 T 57 N R 10 W |
| Carries | US 36 E |
| Crosses | Brush CR |
| Coordinates | 39.69223, -92.02385 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Area | 186.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,990 (2024) |
| Truck Traffic | 42% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32036 |