NE 188th ST over Clear CR
Good Condition26 years old145 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Clay |
| Location | S 5 T 53 N R 31 W |
| Carries | NE 188th ST |
| Crosses | Clear CR |
| Coordinates | 39.43456, -94.39990 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 315.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 145 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29197 |