Bannister RD over Lit Blue Rvr
Good Condition22 years old3,645 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jackson |
| Location | S 26 T 48 N R 32 W |
| Carries | Bannister RD |
| Crosses | Lit Blue Rvr |
| Coordinates | 38.94552, -94.42808 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 173.2 ft (52.8 m) |
| Max Span | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 934.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,645 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29247 |