Sh-147/sec1/l14.09 over Fifteen Mile Bayou
Good Condition14 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Crittenden |
| Location | 1.25 Mi South Jct US 70 |
| Carries | Sh-147/sec1/l14.09 |
| Crosses | Fifteen Mile Bayou |
| Coordinates | 35.12905, -90.29305 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 224.1 ft (68.3 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 901.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007183 |