Sh-131/sec-3/l2.90 over 15 Mile Bayou
Good Condition15 years old320 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Crittenden |
| Location | 0.09 Mi West Of Jct Sh147 |
| Carries | Sh-131/sec-3/l2.90 |
| Crosses | 15 Mile Bayou |
| Coordinates | 35.11838, -90.29529 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.2 ft (47.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 455.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007182 |