Black Cat RD over Short CR
Fair Condition24 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Jasper |
| Location | S 7 T 27 N R 33 W |
| Carries | Black Cat RD |
| Crosses | Short CR |
| Coordinates | 37.07344, -94.56735 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.5 ft (9.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 70.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29316 |