I-630 Log 7.50 over Shackleford Road
Good Condition11 years old11 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | I-630 And Shackleford Rd. |
| Carries | I-630 Log 7.50 |
| Crosses | Shackleford Road |
| Coordinates | 34.74847, -92.39383 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 192.9 ft (58.8 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 1522.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007189 |