I430sb To I630eb over I- 630 &i-430
Good Condition12 years old17,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | 6.5 Mile North Of I- 30 |
| Carries | I430sb To I630eb |
| Crosses | I- 630 &i-430 |
| Coordinates | 34.75214, -92.39204 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2355.0 ft (717.8 m) |
| Max Span | 219.2 ft (66.8 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 9403.2 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,000 (2018) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 15 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000007190 |