I430 NB To I630 EB over I-630 Log 7.30
Good Condition11 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | Jct I-430/I-630 |
| Carries | I430 NB To I630 EB |
| Crosses | I-630 Log 7.30 |
| Coordinates | 34.74660, -92.39061 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 980.0 ft (298.7 m) |
| Max Span | 232.0 ft (70.7 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 3942.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2018) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007191 |