US 54 E over Osage Rvr
Fair Condition23 years old12,643 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Miller |
| Location | S 29 T 40 N R 15 W |
| Carries | US 54 E |
| Crosses | Osage Rvr |
| Coordinates | 38.19074, -92.60723 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 869.1 ft (264.9 m) |
| Max Span | 200.1 ft (61 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 3284.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,643 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29355 |